Wybiegaj mnie! - przy Parku Dietla.
Numer projektu: II/3, lokalizacja: Pogoń, przy Parku Dietla, pod skarpą obok Glorietty, kwota: 200 000,00 zł, autor: Agnieszka Kuczmierczyk
OCENA PROJEKTU:
Ocena negatywna z uwagi na zbyt bliską odległość od zabytkowego Parku Dietla oraz ze względu na plan rozszerzenia przestrzeni parkowej. We wskazanym miejscu znajdują się zasypane wejścia do schronów oraz same schrony, które nie zostały zasypane i tworzą puste przestrzenie pod wskazanym miejscem.
Wybieg tradycyjny dla psów połączony z psim placem aktywności, zlokalizowany w miejscu, gdzie psy nie będą przeszkadzać ani ludziom korzystającym z siłowni otwartej, ani spacerującym osobom z wózkami, z małymi dziećmi, rowerzystom, ani dzieciom i rodzicom na placu zabaw przy Żerom Parku, czy osobom relaksującym się przy fontannie.
W zamierzeniu projekt obejmuje ogrodzony wybieg na 475m2 (lub więcej) podzielony na dwie przestrzenie-wybieg tradycyjny, gdzie psy puszczone mają możliwość swobodnej, ale kontrolowanej przez opiekunów, zabawy, miejsce na trening obedience czy frisbee, oraz część drugą przeznaczoną dla wspólnej aktywności opiekuna i czworonoga, wyposażoną w urządzenia agility, m.in. tunel, równoważnie, pochylnie, pachołki, poprzeczki do skoków, labirynt.
Cel, jaki przyświeca temu projektowi, to zorganizowanie pierwszego dwustrefowego wybiegu dla psów w dzielnicy Pogoń, wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w tym miejscu, stworzenie przestrzeni bezpiecznej dla psów i ich opiekunów, przy jednoczesnym odbarczeniu serca Parku Dietla.
Wybiegi zostałyby doświetlone latarniami solarnymi.
Znalazłby się tam też ławki, kosze na śmieci i kosze na psie nieczystości. Proponowane miejsce znajduje się w oddaleniu od zabudowań, bezpośredniej bliskości dróg komunikacyjnych, jego zaletą jest też to, że zagospodarowane zostaną dotychczasowe nieużytki.
Obserwujemy wzrost świadomości ludzi opiekujących się psami, którzy zauważają potrzebę ruchu w myśl zasady-zmęczony pies, to szczęśliwy pies, ale również szukają miejsca na realizację wspólnej aktywności ze swoim podopiecznym, ponieważ dostrzegają wielki potencjał budowania dobrej więzi.